Revista Tomis

Societatea care administrează Cazinoul din Constanța va contribui la restaurarea Vilei Regale din Mamaia

Un protocol de colaborare tripartit, care are ca obiectiv restaurarea şi reintegrarea Vilei Regale a Reginei Maria din Mamaia în circuitul cultural, turistic şi educaţional local, regional şi naţional, a fost semnat la sfârșitul săptămânii trecute, la Ministerul Culturii.

Documentul a stabilit un cadru de colaborare între Ministerul Culturii, Primăria Municipiului Constanţa şi societatea de interes public Patrimoniu Constanţa Litoral S.R.L. (aflată sub autoritatea Consiliului Local Constanţa), care administrează Cazinoul, pentru restaurarea, punerea în valoare şi redeschiderea pentru public a imobilului de patrimoniu aflat într-o stare avansată de degradare.

Semnatarii protocolului au convenit că experienţa acumulată în cadrul proiectului de restaurare şi redeschidere a Cazinoului Constanţa reprezintă o resursă importantă care trebuie valorificată încă din etapele incipiente ale proiectului, pentru fundamentarea soluţiilor tehnice de restaurare şi definirea conceptului de utilizare şi administrare a monumentului după finalizarea lucrărilor.

„Parteneriatul pe care îl semnăm astăzi oferă cadrul necesar pentru transformarea unui obiectiv comun într-un proiect concret de recuperare a memoriei şi identităţii cultural-istorice. Prin colaborarea dintre autorităţile centrale şi locale şi prin implicarea specialiştilor din cadrul Unităţii de Management a Proiectului, putem reda comunităţii şi vizitatorilor un monument emblematic al litoralului românesc, readucând în atenţia publicului o pagină importantă din istoria României”, a declarat ministrul interimar al Culturii, András István Demeter.

Potrivit comunicatului emis de minister, restaurarea Vilei Regale este inclusă în Proiectul LD 2215 (2024) privind patrimoniul cultural şi istoric din România – „Temelii Culturale”, finanţat prin Acordul-cadru de împrumut încheiat între România şi Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei, implementat de Unitatea de Management a Proiectului din cadrul Ministerului Culturii. Programul are o valoare totală estimată de 280 milioane euro şi cuprinde 14 investiţii strategice dedicate conservării şi valorificării unor obiective culturale de importanţă naţională.

Ministerul Culturii va asigura coordonarea tehnică a proiectului prin intermediul Unităţii de Management a Proiectului, urmând ca în perioada următoare să fie realizate expertizarea, proiectarea şi pregătirea intervenţiilor de restaurare.

În baza protocolului semnat, partenerii vor sprijini etapele pregătitoare necesare implementării investiţiei, începând cu elaborarea Notei Conceptuale şi a Temei de Proiectare, documente care vor fundamenta obiectivele, funcţiunile şi soluţiile de intervenţie asupra monumentului istoric. Ulterior, va fi iniţiată procedura de achiziţie publică pentru elaborarea documentaţiei tehnico-economice în faza Documentaţie de Avizare a Lucrărilor de Intervenţie (DALI), etapă esenţială pentru definirea soluţiilor de restaurare, consolidare şi valorificare a imobilului.

Conform documentaţiei aprobate şi indicatorilor tehnico-economici rezultaţi, Ministerul Culturii, prin Unitatea de Management a Proiectului, va pregăti procedura de achiziţie publică licitaţie deschisă pentru atribuirea contractului de tip „design and build”, care va include atât serviciile de proiectare în fazele tehnice ulterioare D.A.L.I., cât şi execuţia lucrărilor de restaurare şi punere în valoare a monumentului.

*******

Vila Regală din Mamaia se află de mai mulţi ani într-o stare avansată de degradare şi a suferit noi prăbuşiri structurale în luna aprilie a acestui an, când o parte din acoperiş şi tavan s-a surpat.

În martie 2022, Înalta Curte de Casație și Justiție din România a decis că Vila Regală a fost privatizată ilegal, în anul 2003, iar monumentul istoric s-a întors în patrimoniul statului român. Monumentul istoric ar fi fost iremediabil pierdut dacă nu ar fi existat ancheta unor jurnalişti constănţeni – jurnaliştii care au înfiinţat publicaţia Info Sud-Est, doi absolvenţi de Ştiinţe politice la Universitatea Ovidius – Andreea Pavel şi Cristian Andrei Leonte.

S-au evidenţiat de-a lungul anilor prin campanii de presă şi prin investigaţii foarte serioase, asupra unor subiecte de mare importanţă, de mare impact şi de interes public, dar prima lor anchetă importantă a fost despre Vila Regală din Mamaia.

Info Sud-Est a scris în premieră despre vânzarea ei în 2014 și a militat de-a lungul anilor pentru anularea contractelor de vânzare – cumpărare, prin conferințe și campanii de presă. Abia în 2018 ministerul Culturii, condus la acea vreme de actorul George Ivașcu, a atacat în instanță contractul prin care Vila Reginei Maria a fost privatizată în anii 2000.

Vila Regală din Mamaia, monument istoric de categoria A, este clădirea de patrimoniu pe care toată lumea o cunoştea sub numele de castel, ba chiar Club Castel, căci a fost folosită ca discotecă sau bar de noapte şi înainte de revoluţie, şi după. A fost construită în perioada 1924-1926 la cererea Reginei Maria, după planurile arhitectului italian Mario Stoppa. Ulterior, palatul a trecut în proprietatea principesei Elena, mama Regelui Mihai, iar în anul 1932 Carol al II-lea a cedat clădirea către Flotila de Hidroaviație. În 1948, imobilul a fost naționalizat de comunişti, iar în 1990 a ajuns în patrimoniul companiei de stat Mamaia SA. În anul 2003, Mamaia SA, condusă pe atunci de Dan Lucian Victor, a vândut palatul către SC Light System SRL, pe o sumă ruşinos de mică. Palatul are demisol, parter, un etaj și mansardă, totalizând o suprafață de aproape 5000 mp. 

Mai multe texte
Citește și